Politikë

Mobilizohet opozita shqiptare, nis furishëm me mbledhjen e nënshkrimeve për Taravarin

Media February 26, 2024

Opozita shqiptare ka nisur mobilizimin gjithandej për të mbledhur nënshkrimet e nevojshme për kandidaturën e Arben Taravarit për President.

Në Tetov&eum ...

Kasami prezanton prurjet e reja

Media February 26, 2024

Lëvizjes BESA i janë bashkuar edhe profesoresha e gjuhës maqedonase dhe eksperte e IT-së, Kaltrina Sefuli si dhe bashkëshorti i saj, Haris Sefuli i cili po ashtu ka diplomu ...

Elita intelektuale rreshtohet në Lëvizjen BESA

Media February 25, 2024

Elita intelektuale e vendit tonë për çdo ditë po rreshtohet në Lëvizjen BESA. Nga sot, pjesë e KALASË së SHPRESËS dhe DINJITETIT është ...

Blerim Sejdiu nga BESA: Tekniku nënçmoj nëpunësit, kapadahi në Parlament, kapadahi në qeveri e kapadahi në polici!

Media February 24, 2024

Lëvizja BESA ka reaguar ndaj sjelljeve të kryeministrit Xhaferi gjatë vizitave nëpër disa punkte të nxjerjes së dokumentave.

”Kryeministri Te ...

Forumi i grave të VV-së takim me përfaqësueset e FG nga partitë politike në Maqedoninë e Veriut

Media February 24, 2024

 

Kryetarja e Gratë për VETËVENDOSJE!, ministrja, Albulena Haxhiu, bashkë me Nënkryetaren e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Mrika Limani Myrtaj, Nën ...

E FUNDIT/ Ahmeti i ik përballjes me Kasamin në zonën 6?!

Media February 24, 2024

Nga burime të besueshme brenda BDI-së, mësohet se Ali Ahmeti për dallim nga zgjedhjet e kaluara, kësaj rradhe ka zgjedhur që t’i prijë listës së I ...

LB- Tetovë: Talati nxorri zbuluar gjithë BDI-në se ata për 20 vite nuk ndërtuan, por vetëm rrënuan!

Media February 23, 2024

Se është teknik dhe pa kompetent, tregon vet. I pa punë, shëtitet dhe sorollatet nëpër vendbanime shqiptare kinse si "kryeministër", thonë nga L&eu ...

VLEN: BDI po kandidon për president “Pacientin”, funksionarin e vetëm shqiptar me lëndë në Prokurorinë Speciale

Media February 23, 2024

Besar Durmishi nga koalicioni VLEN përmes një press konference ka komentuar perzgjedhjen e Bukar Osmanit si kandidat për president nga BDI. “Kamenot od blisku doagja”! &E ...

Naim Llamallari i bashkohet Lëvizjes BESA

Media February 23, 2024

Naim Llamallari I bashkëngjitet Lëvizjes BESA dhe koalicionit opozitar!

Ai është i punësuar në Qendrën Klinike në Drejtorin e Shërbimeve t&eum ...

Qoku: Në konferencën për shtyp të Ali Ahmetit, Artan Grubi ishte “bedel” i Bujar Osmanit

Media February 23, 2024

Përfaqësuesi i Vetëvendosjes në Maqedoni, njëherë edhe mbështetës i opozitës shqiptare në RMV, Bekim Qoku ka kritikuar mënyrën se si BDI ...

Kasami: Na jepni ne 20 deputet dhe mos e keni dertin e VMRO-së

Media February 23, 2024

Në opinion po parashtrohet ideja se VMRO-DPMNE kërkon 50 për qind të votave për të relativizuar pozitën shqiptare në vend, andaj kryetari i Lëvizjes BES ...

Kasami: Votuesi është i sigurtë për fitoren tonë

Media February 23, 2024

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin OnTime në Televizionin Koha thotë se në këtë garë nuk do futemi mesupozime dhe nuk do të lëm& ...

Kasami ironizon Ahmetin: Putini nuk i frigohet Amerikës e Evropës, por atij që shkatërroi Jugosllavinë

Media February 23, 2024

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin OnTime në Televizionin Koha ka ironizuar Ali Ahmetin i cili i ka shpallur “luftë” Putinit dhe Rusisë.

...

Sulejmani thumbon Selën e Llogën: Je i përfshirë në krim, prandaj ke averzion Besën

Media February 22, 2024

Shkruan:Sedat Sulejmani

Me nipin që bashkë je përfshirë në krim, veç te BDI mund të përfundosh, e jo te BESA!

Ziadin Sela bashkë m ...

Qoku: Porta përmes të cilës Rusia u fut në RMV është Ballkani i Hapur

Media February 22, 2024

Shkruan: Bekim Qoku

Ballkani i Hapur është porta përmes së cilës Rusia është futur në Maqedoninë e Veriut dhe është ulur këmb&e ...

Prurje të reja nga Gostivari në Lëvizjen BESA

Media February 22, 2024

Sonte në Gostivar, në prezencë të sekretarit organizativ të Lëvizjes BESA Adnan Azizi, dhjetëra të rinj nga ky qytet iu bashkuan Lëvizjes BESA, duke dh& ...

Azizi: Lajmi i madh, 8 maji është afër

Media February 22, 2024

Adnan Azizi, sekretari gjeneral i Lëvizjes BESA përmes një postimi ka ironizuar me paralajmërimin e BDI-së për “lajmin e madh”.

 

...

Gashi: Ali Ahmeti nuk ka guxim të garojë për president

Media February 16, 2024

Kryetari i Alternativës Afrim Gashi, sot ka folur në lidhje me zgjedhjet presidenciale në vend. Gashi tha se kryetari i BDI-së Ali Ahmeti, nuk ka guxim dhe të garojë n ...

Kasami prezanton edhe dy prurje të reja në Lëvizjen BESA

Media February 15, 2024

Të rinj e të reja, profesionist të sferave të ndryshme e intelektual, po bashkohen rreth KALASË së SHPRESËS e të DINJITETIT si dhe për të qenë ...

Njeriu më i afërt i Arjanit Hoxhës i zhgënjyer. E quan Hoxhën fajtor dhe percares për mos bashkimin e opozitës!

Media February 13, 2024

Njeriu më i afërt i Arjanit Hoxhës i zhgënjyer. E quan Hoxhën fajtor dhe percares për mos bashkimin e opozitës!

Mos u habitni mu ba bashk qato qe ishin ...

Adnan Azizi: Ziadini, donte një kryetar kukull në ASH!

Media February 13, 2024

Shkruan Adnan Azizi

Mbrëmë në emision Ziadin Sela, në një moment e tha të vërtetën: Unë e bëra Arbenin kryetar, une i propozova ta bë ...

Kasami: Për ne është me rëndësi të sjellim ndryshimin, ndarja e pozicinove çështje dytësore

Media February 13, 2024

Kreu i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami njëherit edhe njëri ndër liderët e LEN-it, i ftuar në emisionin 360 gradë ka folur rreth zgjedhjeve presidenciale dhe parlamen ...

Durmishi: Për katër vite u'a mirnin kompetencat në arsim komunave të suksesshme, sot dalin me lopata për t'i mashtruar qytetarët

Media February 13, 2024

Katër vite BDI, Jetoni e Talati u morën vetëm me marrjen e kompetencave në arsim, për komunat më të suksesshme.

Për katër vite, investuan dhje ...

LEN me disa propozime për kryeministrin teknik, ndër to edhe për arsimin shqip në Çashkë

Media February 12, 2024

LEN përkujton kryeministrin teknik, Talat Xhaferi për ndryshimet kushtetues edhe mundësin për heqjen e emërtimit ofendues për gjuhën shqipe. Orhan Murtezani kraha ...

Lëvizja BESA: Llopata e parë e “kryeministrit teknik” në Sellcë – mashtrimi i parë i tij!

Media February 12, 2024

Jemi në prag të zgjedhjeve Presidenciale dhe Parlamentare, si çdo herë edhe kësaj radhe partia shqiptare në pushtet BDI, mundohet që shqiptarëve t'u of ...

Themelimi i nëndegëve të Lëvizjes BESA si tubime popullore

Media February 12, 2024

Entuaziazmi që ka kapluar shqiptarët për ndryshimin e madh të 8 Majit, vërehej edhe sonte në Tetovë në nëndegën “Shaip Kamberi”. Në ...

Sejdiu: Vuçiqi po reagon dy herë, kundër vizitës së Kurtit në Tetovë dhe në përkrahje të Ali Ahmetit

Media February 11, 2024

Blerim Sejdii

Vuçiç brenda disa muajve reagon 2 herë:

1. Gjatë vizitës së Albin Kurtit në Tetovë dhe takimit për rrugë ...

Feraj: Vuçiqi dhe Batoni po kërkojnë që Ali Ahmeti ti fitoj zgjedhjet në Maqedoni

Media February 11, 2024

Hysamedin Feraj

 

Vuçiqi paska dhënë mbështetje (“votuar”) për zgjedhjen Ali Ahmetit dhe fitoren e BDI-së në MV. Që, m ...

BDI me deputetin serb shkarkoi dy ministrat shqiptar nga radhët e ASH-së

Media February 11, 2024

Miroslav Jovanoviq nga Partia Serbe në Maqedoni, është deputeti me të cilin BDI-ja u hakmorr ndaj dy ministrve shqiptar të ASH-së, të cilët u shkakruan n&eum ...

Qoku: I'a paskan çu foton Vuçiqit, si kundërpërgjigje presim "Beogradska Platforma"

Media February 11, 2024

Anëtari i Vetëvendosjes, Bekim Qoku, përmes një postimi në Facebook ka shkruar:

"Dikush ia paska çu Vuçiqit këtë foto që i paska ...

“Çuditë Serbia“! Vuçiq doli në mbrojtje të BDI-së dhe Ali Ahmetit , thotë Arsovski

Media February 11, 2024

Analisti politik Petar Arsovski, në një bisedë për lajmet në Sitel ka komentuar ndodhitë e fundit në vend përfshirë këtu edhe komentet e Vuç ...

Lëvizja BESA: Ali Ahmetit po i vjen ndihmë edhe Vuçiçi - le të bashkohet edhe me Putinin populli do t'i mposht më 8 Maji

Media February 11, 2024

Fushatës politike të kësaj garniture të vjetëruar sonte çuditërisht i është bashkangjitur edhe armiku i përbetuar i shqiptarëve - Serbia. N& ...

Lëvizja BESA riorganizon nëndegën e Tearcës

Media February 11, 2024

Sonte Bilall Kasami ka qendruar fshatin Tearcë, ku kanë riorganizuar nëndegën e Lëvizjes BESA. Kryetar të nëndegës kanë zgjedhur Muhamer Isaku.

< ...

Dega e Lëvizjes BESA në Strugë e fillon fuqishëm, organizon nëndegët në Tatesh, Dollogozhdë dhe Koroshishtë

Media February 11, 2024

Lëvizja BESA dega në Strugë ka filluar organizimin e saj. Sipas një njoftimi në rrjetin social Facebook, Lëvizja BESA dega në Strugë e prirur nga nënkry ...

LEN: Nipi i Ali Ahmetit sërish merr dhuratë milionëshe nga Qeveria

Media February 10, 2024

Fronti për integrim në krim, është aq shumë i përkushtuar për të dërguar në varfëri të skajshme qytetarët, saqë nuk kanë l ...

LEN pyet: Si kandidon për president “PACIENTI” i Gruevskit?

Media February 09, 2024

Lidhja Europiane për Ndryshim (LEN) ka reaguar sot lidhur me kandidatin e mundshme të BDI-së për president, duke përkujtuar opinionin se bëhet fjalë për ish ...

Arsovski: Opozita shqiptare ka gjasa të mëdha ta fitojë garën për president 

Media February 08, 2024

Analisti politik, Petar Arsovski, në emisionin “200” tha se ai mendon se asnjë funksion politik për shqiptarët nuk duhet të jetë tabu.
Ai tha se n&e ...

Skandaloze, shkarkohet Mustafa Imeri shkaku i një fotografie me Izet Mexhitin

Media February 08, 2024

Skandaloze, shkarkohet nga detyra shefi i katedrës në gjuhën shqipe pranë shkollës së mesme të Muzikës, Ilija Nikollovski Lluj, Mustafa Imeri, sipas të ...

Liderët e LEN takim me deputetin e Bundestagut gjerman Juratovic

Media February 08, 2024

Kënaqësi që sonte bashkë me Afrimin dhe Izetin, u takuam me deputetin e Bundestagut Gjerman, Josip Juratovic, ka shkruar kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, në Fa ...

Qoku: BDI në radhët e saj ka figura që DASH i vu në Listën e zezë

Media February 07, 2024

Shkruan Bekim Qoku:

BDI, si parti e koalicionit qeveritar me orientim deklarativ pro-europian dhe pro-amerikan, në radhët e saj ka sot një numër të konsideruesh&e ...

Kasami:Sela hyri me dhunë në zyrat e ASH-së dhe e shpalli tradhëtar Taravarin

Media February 06, 2024

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, ka akuzuar kreun e Kuvendit të ASH-së, Ziadin Sela, se ditën diel më dhunë është future në zyrat e partisë ...

Azizi i përgjigjet Kovaçevskit: Vërtetë do kemi dy blloqe në zgjedhje, LEN kundër Soravisë, Eurovisë, Llotarisë dhe Rusisë!

Media February 06, 2024

Shkruan: Adnan Azizi, Lëvizja Besa

Mirë e ka Kovaçevski!

 

Në zgjedhje do ket dy blloqe: Lidhja Europiane për Ndryshim kundër Sora ...

Kasami: Kërcënimi ndaj Taravarit veprim çnjerëzor

Media February 05, 2024

Kërcënimi ndaj kryetarit të Aleancës për Shqiptarët z. Arben Taravari është një veprim çnjerëzor, anti evropian dhe kriminel, ka shkruar n&e ...

LEN: Pushteti vazhdon stilin e vjetër me kërcënime

Media February 05, 2024

Kërcënimi i kryetarit të ASH-së, Arben Taravari është një akt i rëndë kundër demokracisë dhe vlerave Evropiane.

 

Po ...

Mersel Bilalli: Vendimi i Taravarit është parimor

Media February 05, 2024

Si do të ndikojë stuhia në Aleancën për Shqiptarët në koalicionin qeveritar dhe si do të jenë vendimtare këto ndryshime tektonike politike për ...

Zijadin Sela në stilin e Menduh Thaçit me polici hyn në selinë e ASH-së

Media February 04, 2024

Pas deklarimit publik të kryetarit të Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari se në zgjedhje duhet të shkohet me opozitën shqiptare, duke respektuar mendimin ...

Durmishi: Përfudimisht shqiptarët i thanë jo përçarjes

Media February 04, 2024

Permes një postimi në Facebook kryesuesi i këshillit në atetovë, Besar Durmishi, tha se pêrfundimisht shqiptarët i thanë jo përçarjes.

Simpatizantët e ASH-së gozhdojnë Ziadin Selën

Media February 04, 2024

Nga njeriu i parë dikur, në krye të partisë më të madhe opozitare, në njeriun më të urryer në sytë e simpatizuesve, kjo i ndodhi sot Ziadin Se ...

Taravari: Kërkoj besimin e bashkëpunëtorëve në ASH që të futemi në garë zgjedhore me Opozitën Shqiptare

Media February 03, 2024

Pas disa javësh konsultime e takime të shpeshta, brenda dhe jashtë subjektit që unë drejtoj, pas një reflektimi të thellë personal, ka ardhur koha që t& ...

Lëvizja BESA: Krenar Lloga me shumë përkushtim po i mbron kriminelët e BDI-së, LSDM-së dhe vetveten!

Media February 02, 2024

Roli i Krenar Llogës si ministër që duhet të mbrojë kriminelët e BDI-së dhe LSDM-së për të shpëtuar vetveten dhe Ziadin Selën, po zbardhe ...

Kur BDI përkrahte Pendarovskin për president edhe pse në garë ishte Reka nuk ishte gabim fatal!

Media February 02, 2024

Java e kaluar ishte javë feste e ceremoniale pasi në karrigen e kryeministrit të RMV-së ulej një shqiptar, kjo u bë aq euforike e diçka madhore sikurse ky kryem ...

LEN: A mund të ketë ngjajshmëri rasti i Pal Lekajt me Artan Grubin për "Bechtel Enkan"?

Media February 02, 2024

Ditë më parë në Kosovë u dënua me burg deputeti Pal Lekaj, i cili ka qenë ministër i infrastrukturës. Arsyeja e dënimit është pagesa prej ...

Vajza e zëvendësministres do t’i shes rrymë ESM – ja detajet!

Media February 02, 2024

Vajza e zëvendësministres së Shëndetësisë, Tina Manoleva, si inxhiniere e re elektrik u bë drejtoreshë e Sole 24, një kompani e sapoformuar për tre ...

Ngjitëset “NMK” në targa të detyrueshme nga 12 shkurti – Ja sa do të kushtojnë

Media February 02, 2024

Pronarët e automjeteve që nga 12 shkurti i këtij viti duhet ta ndryshojnë shenjën “MK” në targat e tyre me shenjën e re “NMK”. Ngjitë ...

BESA organizon nëndegët në Përshefcë dhe Bojanë

Media February 02, 2024

Lëvizja BESA përmes një njoftimi ka bërë të ditur se ka filluar intensivisht me konsolidimin e strukturave të saja, duke riorganizuar degët dhe nëndeg&e ...

Gërvalla e Kasami diskutojnë për bashkëpunim RTK-Komunë e Tetovës

Media February 02, 2024

Kryetari i Tetovës, Bilall Kasami ka vizituar Radio Televizionin e Kosovës, ku është pritur në takim nga drejtori i RTK-TV-së, Rilind Gërvalla.

Drejtori ...

LB: Talati mbrojtës i krimit të konstatuar edhe nga SHBA

Media February 02, 2024

Tërheq ligjin me të cilin duhet të dënohen të gjithë ata funksionarë dhe biznesmenë të pushtetit LSDM - BDI, të cilët Shtetet e Bashkuara t&eu ...

Talat Xhaferi tërheq ligjin për kufizimin e personave që janë në Listën e Zezë”, hapet rruga për rikandidime në zgjedhje

Media February 02, 2024

Qeveria e Maqedonisë së Veriut tërhoqi nga Kuvendi ligjin për masat kufizuese për politikanët e korruptuar që janë në listat e zeza të Shteteve t&e ...

Plusinfo: Për të shpëtuar karrierën politike, Arben Taravari ka vetëm një opsion, bashkimi me opozitën shqiptare

Media February 01, 2024

Në këtë periudhë pushteti është duke përdorur metodat më mizore për të penguar konsolidimin e opozitës shqiptare. Paniku në BDI ësht ...

Azizi: BDI dhe Artan Grubi nuk lanë segment të shoqërisë pa e devalvuar

Media February 01, 2024

Shkruan Adnan Azizi:

BDI dhe Artan Grubi nuk lanë segment të shoqërisë pa e devalvuar. E ngulfatën çdo vlerë shoqërore, shpirtërore e komb&e ...

Pse fuqizimi i koalicionit opozitar LEN po shkakton frikë tek pushteti?!

Media February 01, 2024

Shkruan, Amir Shabani

Koalicioni “Lidhja Europiane për Ndryshim” (LEN) e përbërë nga Lëvizja Demokratike, Lëvizja Besa dhe Partia Alternativa duk ...

Kasami në RTK me simbolin e lulëkuqes, përkujton gjenocidin serb në Kosovë

Media February 01, 2024

Kryetari i Lëvizjes BESA Bilall Kasami sonte ka qenë i ftuar në një intervistë për Radio Televizionin e Kosovës. Kasami ka folur për sfidat politike të ...

Kasami pohon: Kemi biseduar me Taravarin që ai të jetë kandidat për President

Media February 01, 2024

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, për RTK ka pohuar se është biseduar që kryetari i ASH-së të jetë kandidati për President në këto zgje ...

Kasami në RTK: BDI po luan me kartë nacionaliste, sepse e ndjen humbjen

Media February 01, 2024

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, në një intervistë për Radio Televizionin e Kosovës, se BDI-ja nga frika i është kthyer retorikës nacionaliste, ...

Kasami: Vetëm BDI, Enver Hoxha dhe Vuçiç kanë qëndruar në pushtet për 20 vite

Media February 01, 2024

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, në një intervistë për Radio Televizionin e Kosovës, tha se vetëm BDI, Enver Hoxha dhe Vuçiç kanë q&eum ...

Kasami: Si do të organizojë zgjedhje fer Xhaferi, kur ia mohoi shqiptarit postin e KSHZ-së?

Media February 01, 2024

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, në një intervistë për Radio Televizionin e Kosovës, tha se rrezikon ta dërgojë vendin në zgjedhje pa dy pë ...

Kasami për Euronews Albania: BDI në panik! Do t'i humbë zgjedhjet!

Media January 31, 2024

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, për Euronews Albania duke komenuat aktualitetin politik në Maqedoninë e Veriut, tha se me homogjenizimin e votës opozitare BDI-ja & ...

BDI dhe VMRO bëhen bashkë kundër “Mehmet Pashë Derallës”

Media January 31, 2024

Këshilltarët e BDI-së dhe VMRO-DPMNE-së  u bënë bashkë sot dhe votuan kundër propozimit për themelimin e Institucionit Publik për Kulturë ...

MPB propozon burrin e deputetes së BDI për komandant në Tetovë

Media January 31, 2024

Ministria e Punëve të Brendshme për komandant të stacionit policor të Tetovës me kompetencë të përgjithshme ka propozuar bashkëshortin e deputetes ...

Dauti: Kryeministri njëzetpërqindësh

Media January 31, 2024

Shkruan Daut Dauti:

Kryeministri njëzetpërqindësh

Kushtetuta e Maqedonisë së Veriut si popull shtetformues i njeh vetëm maqedonët kurse shqipt ...

Kurti priti në takim liderët e LEN dhe ASH

Media January 31, 2024

Sot në zyrën e tij, bashkë me Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, Kryeministri i Repulikës së Kosovës, Albin Kurti, priti krerë politik&eum ...

Analisti Gashi: Kryeministrin Shqiptar e nisën për fushatë, por u sforcua e u shëndrua në antifushatë

Media January 30, 2024

Analisti Astrit Gashi në emisionin “Debat Plis në Tv Dugagjini duke folur për zgjedhjen , e Kryeministrit shqiptar është shprehur se përmes mënyrës se ...

LEN: Mitrevski nuk dha premtim për çështjen e KSHZ-së! Shqyrtojmë mundësinë për padi ndaj Georgievskës

Media January 30, 2024

Grupi parlamentar i Lidhjes Europiane për Ndryshim sot realizoi takim me kryetarin e ri të Kuvendit, Jovan Mitrevski. Nga LEN thonë se Mitrevski nuk ka dhënë premtim pë ...

SHGM: Reagim ndaj kryetarit të Kuvendit për trajtimin e djeshëm joparimor të gazetarëve të huaj në kurriz të atyre vendas

Media January 29, 2024

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) sot i ka dërguar një reagim dhe kërkesë për shpjegim për trajtimin joparimor të gazetarëve të h ...

Zaimi: Blendi "gazetari i demokracisë" me kundërpyetje antidemokratike dhe antigazetareske

Media January 29, 2024

Arbër Zaimi, anëtar i Lëvizjes Vetëvendosje ka komentuar kundërpyetjen antidemokratike dhe antigazetareske të Blendi Fevziut.

Blendi duke u marrë me pol ...

Qoku: Pse krahasohet kryeministri teknik i BDI-së me Sinan Hasanin?

Media January 29, 2024

Shkruan Bekim Qoku

Pse krahasohet kryeministri teknik i BDI-së me Sinan Hasanin?

Sepse Hasani ishte fasada në Jugosllavi që mbulonte torturat, diskriminimin, paba ...

Shatri: Mendësia e robit

Media January 29, 2024

Shkruan Xhafer Shatri

MENDËSIA E ROBIT

Apo euforia primitive e shyptarëve

Formimi i një qeverie teknike, 100 ditëshe, në Maqedoninë e Ver ...

Shqiptarët në Maqedoni do të jenë të barabartë vetëm kur gjuha shqipe të jetë zyrtare në çdo cep

Media January 29, 2024

shkruan: Uk Lushi

Dhe si zakonisht shqiptarët mashtrohen me hi syve. Çfarë arritje qenka Talat Xhaferi KM procedural dhe noterial kur shqiptar&eu ...

Gazetarët “pro” ndarjes së Kosovës, në Shkup me “mision” për ta mbështetur Talat Xhaferin!

Media January 29, 2024

Shkruan: Fejzi Hajdari

Gazetarët që preferojnë ndarjen e Kosovës, ata që mbështesin Open Ballkanin, opozitën kosovare, Edi Ramën dhe janë miq ...

BESA e Tearcës 'godet' Nuhi Nezirin: Kryetar i dobët - asnjë pare nuk ka ndarë për investime për qytetarët

Admin December 22, 2023

Edhe pse komuna e Tearcës dy vite është me kryetar të ri, ajo vazhdon të praktikoj avazin e vjetër dhe vazhdon të mos funksionoj ashtu siç duhet. Fillimish ...

Sejdiu: Po bëjnë si të çmenduar që opozita mos ta ketë anëtarin në KSHZ

admin December 20, 2023

Nënkryetari i Lëvizjes BESA, Blerim Sejdiu, i ftuar në emisionin ”A më dëgjon”  duke folur për zhagitjet që po bëhen për aëntarin ...

Sulejmani: Tetova është 90% shumicë shqiptare, kujt i pengon flamuri shqiptar tek inspektoriati

admin December 20, 2023

Përdorimi i flamurit kombëtar shqiptarë në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka qenë gjithnjë problem më vete. Sot u dëshmua se ky problem vaz ...

Demaskohet ASH: Anëtari i KSHZ-së nuk eshte propozuar nga ata por nga PDE (Shihni Dokumentin)

Admin December 20, 2023

Edhe pse ASH-ja qeveritare ditë më parë tha se anëtarin e KSHZ-së e ka propozuar ajo, del që të jetë një gënjeshtër. Një dokument që ...

Kasami: Qeveria nëpërmjet partive “satelit” të saj mundohet të mos e jep antarin e KSHZ-së – nuk do ta lejojmë këtë gjë

Admin December 20, 2023

-Ne nuk do të lejojmë që në zgjedhje të shkohet me KSHZ të pakompletuar, këtë e tha mes tjerash sot kreu i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në ...

Qoku porosi të fuqishme Xhaferrit dhe ASH-së: Po mundoheni të manipuloj me anëtarin e KSHZ-së - i takon opozitës shqiptare!

Admin December 19, 2023

Bekim Qoku

Në rast se Talat Xhaferi, qysh tani, në detyrën e kryetarit të kuvendit, përpiqet të manipulojë zgjedhjen e anëtarit të ri në ...

Arsim Zekolli: Taravari eshte nje kombinim Shqipfoles i Tito Petkovskit dhe Pavle Trajanovit

Admin December 19, 2023

I vetmi aspekt kurioz i figures politike Arben Taravari eshte shkathesia e tij qe te ben "udhetarin e verbert" ne politik. Mungesen e karizmes, mungesen e bindjes politike, mungesen e kar ...

Azizi me porosi ndaj ASH-së për KSHZ-në: Imagjinoni, e duan edhe pushtetin edhe ministritë por edhe pozitat e opozitës!

Admin December 19, 2023

Sekretari Organizativ i Lëvizjes BESA, Adnan Azizi, ka reaguar në lidhje me deklaratën e ministrit Krenar Lloga ku ka deklaruar se antari i KSHZ-së i takon ASH-së.

< ...

LEN: Stevo Pendarovski e përfundoi mandatin në mënyrën më të padëshiruar

admin December 19, 2023

Lidhja Europiane për Ndryshim përmes një kumtese sot ka kritikuar punën e Presidentit, Stevo Pendarovski, gjatë mandatit të tij.  Sipas tyre, ashtu siç e d ...

Taravari: Një sasi e konsiderueshme e anëtarësisë janë për koalicion me opozitën, shumë pak me BDI-në dhe disa të dalim vetë

admin December 19, 2023

Duke folur për anketat e brendshme të bëra nga Aleanca për Shqiptarët, kreu i kësaj partie Taravari deklaroi se një numër i madh i anëtarëve të ...

Vazhdon beteja për anëtarin në KSHZ, opozita akuzon Xhaferin për shkelje të ligjit

admin December 19, 2023

Vazhdon beteja mes partive politike shqiptare për vendin e lirë në Komisionin Shtetëror Zgjedhor. Kreu i Kuvendit Talat Xhaferi u ka dërguar pesë partive politike opoz ...

Aktivistët e ASH-së në Tetovë "selam" Selës dhe Llogës: Jeni out nga partia, jeni bërë BDI

admin December 18, 2023

Mbrëmë në selinë e ASH janë shkruar afishe në zyrat qendrore të kësaj partie në Tetovë informon Tetovasot.

Ende nuk dihet se nga kush jan ...

Shpartallohet partia e Hoxhës (PDE) ende pa filluar, i largohet një grup i madh themeluesish

Media December 15, 2023

Një grup themeluesish nga PDE (PArtia Demokratike Evropiane) ka bërë të ditur se largohen nga ky subjekt i sapoformuar.

Valon Bela, si përfaqësues i kët ...