Bota

Rritet në 48 numri i viktimave nga tërmeti shkatërrimtar në Japoni

Media January 02, 2024

Ka shkuar në 48 numri i viktimave në Japoni nga tërmeti shkatërrimtar që goditi shtetin ishullor një ditë më parë.

Autoritetet japoneze jan&eu ...

Papa flet me Zelensky për një formulë për paqen, Ukraina zgjohet me sirenat e sulmeve ajrore

admin December 29, 2023

Alarmet ajrore u aktivizuan gjatë natës në Kiev dhe disa rajone qendrore të Ukrainës për shkak të kërcënimeve për sulme nga avionët rusë. ...

Sulmuesi në universitetin në Pragë kishte pranuar kryerjen e disa vrasjeve tjera

admin December 28, 2023

Sulmuesi që vrau 14 persona në një universitet në Pragë, ditë më parë, ka rrëfyer edhe për një vrasje tjetër të dyfishtë pë ...

Shkon mbi 21 mijë numri i palestinezëve të vrarë në Gaza

admin December 28, 2023

Ministria e Shëndetësisë në Gaza tha se numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet e Izraelit në Rripin e Gazës që nga 7 tetori është rrit ...

Gjykata Europiane e Drejtësisë vendos në favor të Superligës

admin December 21, 2023

Gjykata Europiane e Drejtësisë ka mbajtur të enjten, 21 dhjetor, seancën gjyqësore për padinë e ngritur nga Superliga në lidhje me sundimin e UEFA dhe FIFA n ...

Elon Musk planifikon të hapë universitetin e tij

admin December 21, 2023

Themeluesi i kompanive “Tesla” dhe “Space-X”, Elon Musk, planifikon të hapë institucionin e tij arsimor në Austin të Teksasit.

Miliarderi ndau ...

Google do të fillojë të aktivizojë Mbrojtjen nga gjurmimi për një përqindje të vogël të përdoruesve të Chrome duke filluar nga muaji i ardhshëm

admin December 20, 2023

Duke pasur parasysh që Google “rron” në reklama dhe Chrome është një faktor i madh në aktivizimin e këtyre reklamave, nuk është çudi ...

Sarajeva, qyteti me ajrin më të ndotur në botë

admin December 20, 2023

Kryeqyteti i Bosnje – Hercegovinës, Sarajeva, është në krye të listës së qyteteve me ajrin më të ndotur në botë, sipas të dhën ...

Shpërthen vullkan i fuqishëm në një gadishull të Islandës

admin December 20, 2023

Një vullkan ka shpërthyer në Gadishullin Rejkjanes në jugperëndim të Islandës, vetëm disa javë pas dridhjeve intensive të tokës.

Rre ...

“Google” më 4 janar do të çaktivizojë “cookies” për miliona përdorues: Çfarë do të thotë kjo për ju?

admin December 19, 2023

Ata janë një nga shkelësit më të mëdhenj të privatësisë në internet, por që nga 4 janari “Google” fillon të çaktivizoj ...

Tërmeti vdekjeprurës godet Kinën, qindra viktima dhe të plagosur

admin December 19, 2023

Ka shkuar në 118 numri i viktimave dhe qindra të tjerë kanë mbetur të lënduar nga tërmeti 6.1 ballë ka mbetur i plagosur që goditi mbrëmë prov ...

Lideri verikorean thotë se testimi i raketës është “sinjal i qartë” për SHBA-në

admin December 19, 2023

Testimi i një rakete balistike interkontinentale nga Koreja e Veriut, duhet të shërbejë si paralajmërim për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre, ka thën&e ...

BE ndërmerr masa kundër X për dezinformim

admin December 19, 2023

Bashkimi Evropian ka njoftuar zyrtarisht se dyshon se X, i njohur më parë si Twitter, për shkeljen e rregullave të tij në fusha duke përfshirë luftën kund&eu ...

Përplasen dy trena në Spanjë, raportohet për 13 të lënduar

admin December 18, 2023

Dy trena, me gjithsej 253 pasagjerë, u përplasën në jug të Spanjës, duke plagosur 13 persona,  përfshirë tre të mitur.

Kompania hekurudho ...

Former Victoria and Albert Museum director Martin Roth dies aged 62

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Leonardo DiCaprio Buys Malibu Beachfront Home from one of Trump’s Cabinet Picks

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

David Letterman back from retirement at 70 with new talk show

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Disney plans to rival Netflix and Amazon with new streaming service

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Why Wind River is the film to watch this summer

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

R&B star Usher sued by fans for allegedly exposing them to herpes

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Tour of Britain: Top five ranked teams in world lined up to take part

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Mauricio Pochettino says he is sure Tottenham summer signings will come

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

What the Philippines can teach us about giving

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Panagiotis Skopelitis is one of only 37 people left in Antia

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

50 Reasons to Love TheWorld

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Five countries where people live the longest

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Derbyshire v Nottinghamshire: Chris Read sets record as Division Two leaders win

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Premier League: 'Expected goals' tells us whether a player really should have scored

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Rogers Cup: Rafael Nadal and Roger Federer through to third round

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

US PGA Championship 2017: Jordan Spieth not feeling pressure over career Grand Slam

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Philippe Coutinho: Liverpool reject Barcelona's £90m bid for Brazil star

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Jose Izquierdo: Brighton agree club-record deal for Colombian winger

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Toshiba delivers long-awaited earnings

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

US airlines bumping from overbooked flights is at 22-year low

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Rogoff: Rising interest rates 'threaten global economy'

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...

Cars for cheese - why a free trade deal may not be free

John Doe August 10, 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, omnis signiferumque in mei, mei ex enim concludaturque. Senserit salutandi euripidis no per, modus maiestatis scribentur est an. Cum ei doctus oporteat contentiones, vix ...